Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na tabi olan araç sahiplerinin trafikte gerçekleşecek herhangi bir hasar anında karşı tarafa verebileceği fiziki ve maddi zararları güvence altına alan ve yaptırılması zorunlu olan sigortadır. Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmazsanız aracınızla trafiğe çıkamazsınız.

Unutmayın!

Sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olan Zorunlu Trafik Sigortası kaza durumunda yaptırdığınız aracınızın değil, zarar verdiğiniz aracın masraflarını karşılar.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmazsanız…

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmadığınız ya da süresi sona eren trafik sigortasını yenilmediğiniz takdirde aracınız görüldüğü yerde trafiğe çıkması engellenir; yani bağlanır. Bu nedenle her araç sahibinin Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırması ve zamanı geldiğinde de yeniletmesi gerekir.

Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırmadığınız için trafikten alıkonularak bağlanan aracınız trafik şubelerinin otoparklarına çekilir. Aracınız Zorunlu Trafik Sigortanızı yaptırana kadar bu otoparklarda kalır. Aracınızı almak için mutlaka Zorunlu Trafik Sigortanızı yaptırarak gerekli belgeyi almanız ve aracınızın bulunduğu otoparkta görevli olan memurlara teslim etmeniz gerekir. Zorunlu Trafik Sigortanızın yanı sıra aracınız sigortasız olarak trafiğe çıktığı için cezanızı ve otoparkta kaldığı süre için de ücretinizi ödedikten sonra aracınızı teslim alabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası limitleri nedir?

Zorunlu trafik sigortasındaki limitler kaza sonucunda oluşacak zararların türüne göre değişiklik gösterir. Yaralanma ya da can kaybı olan kazalarda durum farklı değerlendirilir. Can kaybı olması durumunda ölenin yakınlarına ödenmesi gereken rakam; yaralanma durumunda hastane masrafları için ödenecek rakamdan farklıdır. Aynı şekilde kaza sadece maddi hasara yol açmışsa da ödenecek rakam farklılık gösterir. Araçtaki hasar durumuna göre Zorunlu Trafik Sigortası için ödenecek primler her sene yeniden belirlenerek ödenir.

Zorunlu Trafik Sigortası’nı Avantajlı yaptırmak için tıklayın!

Zorunlu Trafik Sigortanızı Hisar Sigorta üzerinden bütçenize en uygun seçenek ve avantajlı fiyatlarla yaptırabileceğinizi biliyor muydunuz?

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmam neden gerekli?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre Türkiye’deki her türlü motorlu taşıt sahibi bu sigortayı yaptırmakla yükümlüdür. Zorunlu Trafik Sigortası’yla karşılaşılabilecek trafik kazalarına karşı sigorta sahibi ayrıca para ödemek zorunda kalmaz.

Zorunlu Trafik Sigortası’nın temel amacı kaza sırasında karşı tarafın ve üçüncü şahısların hasarlarını belirlenen limitler dahilinde telafi etmektir. Zorunlu Trafik Sigortası, kaza anında karşı tarafa verilen hasarları karşıladığı için aslında araç sahiplerini maddi olarak koruyan bir sigortadır. Yaralanma, araç hasarı ve ölüm de dahil olmak üzere her türlü hasarı karşılayan Zorunlu Trafik Sigortası ayrıca mahkeme masrafları, avukatlık ücreti gibi giderler ile kazaya uğrayan kişinin yoksun kaldığı geliri de karşılama özelliğini içerir.

Trafik sigortası teminatlarını görmek için tıklayınız

Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırmadığınız için trafikten alıkonularak bağlanan aracınız trafik şubelerinin otoparklarına çekilir. Aracınız Zorunlu Trafik Sigortanızı yaptırana kadar bu otoparklarda kalır. Aracınızı almak için mutlaka Zorunlu Trafik Sigortanızı yaptırarak gerekli belgeyi almanız ve aracınızın bulunduğu otoparkta görevli olan memurlara teslim etmeniz gerekir. Zorunlu Trafik Sigortanızın yanı sıra aracınız sigortasız olarak trafiğe çıktığı için cezanızı ve otoparkta kaldığı süre için de ücretinizi ödedikten sonra aracınızı teslim alabilirsiniz.

 

Zorunlu Trafik Sigortası nasıl hesaplanır?

Zorunlu Trafik Sigortası sadece üçüncü şahıslara verilen hasarları ödeyen bir sigortadır. Bunu unutmayın! Kaza anında oluşan hasarlardan poliçenizde belirlenen teminat tutarı kadar yararlanabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası poliçesinin teminat ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Sigorta şirketleri Zorunlu Trafik Sigortası hesaplamayı belirtilen limitlerden hareketle; kendi istatistik ve ek hizmetlerini de göz önünde bulundurarak yaparlar.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından öneri niteliğinde duyurulan trafik sigortası fiyatları, sigorta şirketlerine göre fiyat ve ödeme koşullarında farklılık gösterir. Sigorta teminatları aracın marka ve modeline göre farklı sigorta şirketlerince farklı fiyatlandırılabilir. Zorunlu Trafik Sigortası hesaplanırken dikkate alınan konulardan içerisinde aracın plakası ve kullanım amacı da yer alır. Bu nedenle Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmadan önce poliçe tekliflerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmeniz doğru bir tercih olacaktır.

 

Trafik Sigortasında Kademe Sistemi

Zorunlu Trafik Sigortası hesaplama sistemi 0’dan 7’ye kadar belirlenen kademeler dikkate alınarak yapılır. İlk kez Zorunlu Trafik Sigortası yaptırılan araçlara 4. kademeden başlatılır. İlerleyen zaman diliminde aracın hasar durumuna göre kademeler yükselir ya da azalır. Araç kaza yaparsa kademesi düşerken poliçe fiyatı yükselmeye; hasarsızlık oranı arttıkça ise kademesi yükselirken poliçe fiyatı düşmeye başlar.

Zorunlu Trafik Sigortası hesaplama sisteminde en önemli kriterlerden biri de kaza sonucunda yaralanma ya da can kaybının olmasıdır. Bu tür olumsuz sonuçlar bir sonraki sene yaptırılan poliçenin fiyatlarını olumsuz yönde etkiler. Risk arttıkça poliçeye verilen fiyatlar da yükselir.

 

Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortasının arasındaki fark nedir?

 • Zorunlu Trafik Sigortası poliçesi aracın ruhsatı ve ehliyeti kadar önemli ve mutlaka olması gereken bir işlemdir. Her yıl yenilenmesi gerekir. Zorunlu Trafik Sigortası olmayan hiçbir araç trafiğe çıkamaz. Buna karşılık Kasko sigortası zorunlu değildir; isteğe bağlıdır.
 • Zorunlu Trafik Sigortası herhangi bir hasar durumunda araç sahibinin değil; karşı tarafın hasarını karşılar. Kasko sigortası ise aracın çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi, yanması veya kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alır.
 • Zorunlu Trafik Sigortası sadece vefat, yaralanma gibi durumları teminat altına alırken; kasko sigortası ise tercih ettiğiniz sigorta şirketinin sigorta poliçesi kapsamında yer alan pek çok farklı teminatı kapsar. Bu nedenle kasko primleri Zorunlu Trafik Sigortası primlerinden daha yüksektir.

Zorunlu Trafik Sigortası poliçesinde basamak nasıl hesaplanır?

Yürürlüğe giren yeni trafik sigortası genel şartları ile birlikte önemli bir kriter olarak belirlenen basamak tarifenizi kolaylıkla hesaplayabilir; böylece ödemeniz gereken prim tutarını yaklaşık olarak tahmin edebilirsiniz.

2018 İstanbul Trafik Sigortası Tavan Fiyatları*

Trafik Sigortası Poliçe Basamak Hesaplama

 

Basamak             Tavan Fiyat (Otomobil)

1. Basamak          2,712 TL

2. Basamak          2,169 TL

3. Basamak          1,627 TL

4. Basamak          1,085 TL

5. Basamak          922 TL

6. Basamak          759 TL

7. Basamak          597 TL

* Araç grubu, basamak sayısı ve illere göre bu fiyatlar değişiklik gösterir.

Zorunlu Trafik Sigortasında basamak uygulaması ne işe yarar?

Aracınızın hasarsızlığına göre belirlenen basamağınız bir sonraki dönemde ödeyeceğiniz Zorunlu Trafik Sigortası prim tutarınız için önemli bir kriterdir. Basamak uygulaması ile aracınızın riski değerlendirilerek hasarsızlığınıza göre priminizin artması ya da azalması sağlanır. Zorunlu Trafik Sigortası poliçenizde basamağınızı hesaplayarak güncel durumunuzu görebilir ve indirim oranlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortasında hasarsızlık indiriminden nasıl yararlanırım?

Zorunlu Trafik Sigortası hasarsızlık indirimi uygulamasında 7 basamak bulunur. İlk defa trafiğe çıkan araçlar direkt 4. Basamaktan başlar.

 • yılın sonunda hasarsızlık söz konusuysa 5. basamak ve %15 indirim,
 • yılın sonunda hasarsızlık söz konusuysa 6. basamakla %30,
 • yılın sonunda yine hasarsızlık söz konusuysa 7. basamakla %45 oranında indirim uygulanır.

Hasarınız varsa;

Zorunlu Trafik Sigortası’nın temel amacı dikkatli ve kazaya karışmayan sürücüyü ödüllendirirken poliçe döneminde hasara neden olan sürücüyü de bir anlamda cezalandırmaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası hasar basamak uygulamasında;

 • 1. yılın sonunda hasar söz konusuysa 3. basamak ve %50 prim artışı,
 • 2. yılın sonunda hasar söz konusuysa 2. basamakla %100 prim artışı,
 • 3. yılın sonunda yine hasar söz konusuysa 1. basamakla %150 oranında prim artışı uygulanır.

Zorunlu Trafik Sigortası Poliçe Basamak Hesaplama

 1. Basamak Poliçenin üçüncü yılının da hasarla kapatılması halinde ise %150 artış
 2. Basamak Poliçenin ikinci yılının hasarla kapatılması halinde %100 artış
 3. Basamak Poliçenin ilk yılının hasarla kapatılması halinde %50 artış uygulanır
 4. Basamak İlk kez trafiğe çıkacak sürücülere uygulanan basamaktır.
 5. Basamak Poliçenin ilk yılında hasarsızlık olması halinde %15 indirim.
 6. Basamak Poliçenin ikinci yılında hasarsızlık olması halinde %30 indirim uygulanır.
 7. Basamak Poliçenin üçüncü yılında da hasarsızlık olması halinde %45 indirim uygulanır.

Zorunlu Trafik Sigortası’na göre hangi basamaktayım?

Zorunlu Trafik Sigortası basamak sorgulama www.tramer.gov.tr adresinden yapılır. Sayfaya girdikten sonra sigorta şirketinizi seçin. Poliçe sicil numaranızı ve diğer bilgilerinizi doldurarak hangi basamakta olduğunuzu öğrenebilirsiniz.