Hayatınızın önemli bir bölümünü geçirdiğiniz evinizi sigorta ile güvence altına alabilir; karşınıza aniden çıkabilecek problemlere karşı hazırlıklı olabilirsiniz. Konut sigortası yaptırarak eviniz ve içindeki eşyalarınızın yanı sıra sizin ve ailenizin de sorumluluklarını teminat altına almanız mümkün.

 

Konut sigortası nedir?

Konut Sigortası eviniz ve içindeki eşyaları depremden su baskınına, yangından hırsızlığa kadar kontrol edemeyeceğiniz pek çok riske karşı koruma altına almanızı sağlayan bir sigorta türüdür.

Neden Konut Sigortası yaptırmalıyım?

Konut Sigortası tek bir poliçe altında yangın, deprem, fırtına, sel ve su baskını gibi karşılaşılabilecek tüm durumları teminat altına alır. Her yıl yenileyeceğiniz Konut Sigortası ile evinizi güvence altına alabilir, risklerinizi yönetebilirsiniz.

Herhangi bir hasarla karşılaştığınızda sadece evinizi değil, Konut Sigortası poliçenize az bir maliyetle eşyalarınızın da sigortasını ekleyebilir ve eşyalarınızı da güvence altına alabilirsiniz.

Konut Sigortası yaptırmanız için ev sahibi olmanız gerekmez, kiracı olduğunuzda da sadece eşya teminatı ile eşyalarınızı güvence altına alabilirsiniz. Böylece eşyalarınızı koruma altına alarak, zararınızı en aza indirebilirsiniz. Konut Sigortası yaptırmalısınız çünkü,

 • Konut sigortası evinizi; deprem, sel-su baskını, yangın, hırsızlık, yer kayması, araç çarpması gibi risklere karşı korur.
 • Evinizin aldığı hasarı sizin yerinize Kasko Sigortası öder.
 • Sigortanızı yaptırarak risklerinizi kontrol edebilir hale gelir, tedirginlikten kurtulursunuz.
 • Konut Sigortanıza eşya teminatını da ekleterek eşyalarınızı da güvence altına alabilirsiniz.
 • Size özel seçeneklerle uygun fiyatlarla Konut Sigortası satın alabilirsiniz.

Konut Sigortası neleri kapsayabilir?

Sigortanızı yaptırırken aşağıdaki teminatları da poliçenize ekletmeniz doğru bir tercih olacaktır. Her sigorta şirketinde teminat içerikleri değişse de hepsinde ortak olan ana teminat yangın teminatıdır.

Sel/su baskını: Konut sigortası yaptırdığınız evinizin yakınında nehir, çay, dere ve kanalların taşması ya da olağanüstü yağışlar sonucu ortaya çıkan sel gibi dışarıdan gelen zararları güvence altına alır.

Cam kırılması: Bu teminat sabit ve dik durumda takılı olan cam ile aynaların kırılması sonucunda meydana gelebilecek zararları güvence altına alır.

Ferdi kaza: Sigortalının riziko adresinde poliçe kapsamı çerçevesinde gerçekleşecek bir kaza sonucunda vefat etmesi halinde birinci derece yakınına, sürekli olarak sakat kalması halinde kendisine poliçede belirtilen limitler ve genel şartlar dahilinde tazminat ödenir.

Hırsızlık: Hırsızlık sonucu çalınan eşyaları ve hırsızın bina veya eşyalara vereceği zararları güvence altına alır.

Yardım hizmetleri: Su tesisatı, elektrik, çilingir, cam ve benzeri tamir işleri ile acil servis ve irtibat hizmetleri verilmesini sağlar.

Enflasyondan korunma: Enflasyon söz konusu olduğunda eviniz ve eşyalarınızın güncel değerini korumasını sağlar. Sigorta bedeline sigorta süresi boyunca seçilecek enflasyondan korunma oranı kadar artış uygulanır.

Deprem ve yanardağ püskürmesi: Deprem ve yanardağ püskürmesinin sigortalı değerler üzerinde doğrudan neden olacağı bütün zararları güvence altına alır.

Aile reisi sorumluluğu: Aynı evde ikamet eden sigortalı ve ailesinin, sigortalı mesken içinde üçüncü şahıslara bir kaza sonucu verebilecekleri bedeni ve maddi zararları poliçede yazılı limitlerle karşılar.

Dahili su: Su tesisatının patlaması, taşması, sızması, tıkanması, kırılması ve donması sonucu evde oluşan zararlar ile muslukların açık unutulması gibi durumlarda meydana gelebilecek hasarları güvence altına alır.

Araç çarpması: Kara ve hava taşıtlarının sigortalı konuta çarpması sonucu oluşacak hasarları güvence altına alır.

Fırtına: Fırtına veya fırtınanın sürüklediği şeylerin çarpması sonucu oluşacak hasarları güvence altına alır.

Duman: Bir boru veya menfezle bacaya bağlanmış, ısıtma ve pişirme cihazlarının kusurlu şekilde çalışması nedeniyle çıkan dumanın neden olduğu zararları güvence altına alır.

Yangın teminatı: Yangın, yıldırımın ve infilakın neden olduğu zararları güvence altına alır.

Yangın mali mesuliyet ve kira kaybı: Sigortalının, kiracının ve mal sahibinin sorumluluklarından doğan bir hasar sonucunda birbirlerine karşı verebilecekleri zararları güvence altına alır.

Enkaz kaldırma: Hasar sonucu meydana gelen yıkıntının taşınma masraflarını güvence altına alır.

Alternatif ikametgah değişikliği masrafları: Bir hasar sonucu sigortalı konutun kullanılamaz hale gelmesi durumunda, hasarlı konutun tamiri ve yeniden inşası sürerken kullanılan diğer konutun kullanma maliyeti poliçede belirtilmiş teminat ve limiti dahilinde karşılanır.

Konut Sigortası hangi durumları karşılamaz?

Konut Sigortası yaptırırken sigorta şirketinizle poliçe içeriğini netleştirmeniz ve konutunuzun bulunduğu konuma göre risklerinizi belirlemeniz çok önemlidir. Çünkü Konut Sigortası’nın hemen hemen her sigorta şirketinde içeriği aynıdır; sadece özel şartlar farklılık gösterir.

Konut sigortalarında da diğer tüm sigortalarda olduğu gibi kapsam altında olan ve olmayan haller özel ve genel şartlar ile belirtilmiştir.

Genel şartlara göre konut sigortasının karşılamadığı durumlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Savaş ilan edilmiş olsun ya da olmasın, iç savaş, ayaklanma ve bunlar nedeniyle oluşan askeri hareketler nedeniyle meydana gelen savaş kaynaklı bütün zararlar,
 • Herhangi bir nükleer yakıttan veya nükleer yakıtın yanması sonucu nükleer artıklardan ya da bunlara atfedilen sebeplerden meydana gelen iyonlayıcı radyasyonların veya radyo-aktivite bulaşmalarının ve bunların gerektirdiği askeri, inzibati tedbirlerin sebep olduğu bütün zararlar,
 • Kamu otoritesi tarafından sigortalı varlıklar üzerinde yapılacak tasarruflar sebebiyle meydana gelen bütün zararlar,
 • Yangın olmadan, sigorta edilen eşyanın kendi kusurundan kaynaklanan bozulmalar,
 • Yangın olmaksızın sigortalı varlıkların işlenmek üzere ateşe, sıcaklığa tutulmasından, kaynaklanan veya ısıtma, aydınlatma (lamba, mum gibi) gereçlerine temas etmesinden kaynaklanan zararlar,
 • Yangın olmaksızın, elektrikle çalışan her türlü aletten kaynaklanan tesisat ve kordonlarının kısa devre, voltaj iniş çıkışları gibi nedenlerle uğrayacakları zararlar,

Konut Sigortasında hangi indirimlerden yararlanabilirim?

Hasarsızlık indirimi: Konut Sigortası yaptırdığınız süre boyunca konutta herhangi bir hasar gerçekleşmemiş ve sigorta kapsamında talepte bulunmamışsanız, Konut Sigortası yenileme döneminde sigorta şirketine göre değişen oranlarda hasarsızlık indirimi uygulanır. Bu indirim her sigorta şirketi tarafından uygulanmamaktadır.

Alarm indirimi: Evinizde aktif bir şekilde çalışan alarm sisteminin bulunması halinde sigorta şirketlerine göre değişen oranlarda alarm indirimi uygulanır. Hasarsızlık indiriminde olduğu gibi her sigorta şirketinde bu uygulama geçerli olmayabilir. Bu nedenle Konut Sigortası yaptırırken hasarsızlık ve alarm indirimi olup olmadığını sormayı unutmayın!

En Uygun Konut Sigortası fiyatı nasıl alırım?

Hisar Sigorta’ya başvurarak en uygun Konut Sigortası seçeneklerini öğrenebilirsiniz.

Konut Sigortası teminatları konutunuzun büyüklüğü, yeri, binanızdaki konumu (katı, yapı tarzı vb.) ve güvenlik önlemlerine göre farklılık gösterir. Konut sigortası fiyatları ise teminatların kapsamına göre değişiklik gösterir. Evinizin ihtiyaçları ve sizin istekleriniz sigorta poliçenizin fiyatını belirleyen en önemli unsurlardır.