Kasko Sigortası nedir?

Kasko Sigortası araç sigortaları türünden biridir ve amacı kasko yaptırana ait aracın uğrayacağı zararların karşılanmasını sağlamaktır. Sigortalının iradesi ve kontrolü dışında herhangi bir motorlu kara taşıtının hasara uğraması, çalınması, yanması gibi durumlarda aracını sigorta ettiren kişiye uğradığı mali kaybı gidermek için ödenen tazminatı içerir.

Kasko Sigortasının kapsamı nedir?

Kasko Sigortası isteğe bağlı bir sigorta şeklidir. Aracın çalınması, hasar görmesi ya da yanması gibi standart teminat başlıklarının yanı sıra sigortalının talebiyle eklenecek teminatlar ile kapsamı genişletilebilir. Eklenecek teminatlar tamamen ihtiyaçlarınıza göre şekillenir ve kasko poliçeniz içerisinde yer alır. Ayrıca Hisar Sigorta olarak size özel belirlediğimiz Kasko Sigortası alternatifleriyle bütçenize uygun ürünleri seçebilirsiniz. Kasko Sigortası poliçenize ek yapmadığınız sürece kaskonuzun sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerli olduğunu unutmayın!

Neden Kasko Sigortası yaptırmalısınız?

Kasko Sigortasıyla aracınızı,

 • Hem trafikteki risklerden hem de çevresel risklerden korursunuz.
 • Herhangi bir kaza durumunda sadece karşı tarafın değil sizin de hasarınız maddi olarak karşılanır.
 • Zorunlu Trafik Sigortasından farklı olarak hasar, yanma, çalınma gibi pek çok teminatı da içerir. İsteğinize göre poliçe teminatları artırılabilir.
 • Zorunlu Trafik sigortasında kaza sizden kaynaklandıysa yani siz hatalıysanız sadece karşı tarafın masrafları karşılanır. Sizin masraflarınız karşılanmaz ama Kasko Sigortası yaptırarak öncelikle kaza durumunda kendi risklerinizi güvence altına almış olursunuz.
 • Özellikle çalınma başta olmak üzere yangın, deprem gibi kontrolünüz dışında gerçekleşen ve aracın yerine aynısı koyabilecek durumunuz olmadığı hallerde Kasko Sigortası yaptırmanız doğru bir seçenek olacaktır.

Kasko Sigortasının Zorunlu Trafik Sigortasından farkı nedir?

 • Zorunlu Trafik Sigortası her araç için zorunlu bir uygulamadır. Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmayan hiçbir araç trafiğe çıkamaz. Çıkmaya çalışırsa aracı trafik ekiplerince bağlanır ve Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırıp cezasını ödeyene kadar aracını alamaz. Kasko Sigortasını yaptırmak, Zorunlu Trafik Sigortasından farklı olarak kişinin tamamen kendi inisiyatifindedir.
 • Kasko Sigortası, Zorunlu Trafik Sigortasından farklı olarak karşı araçtaki hasarı değil kişinin kendi aracındaki hasarı da teminat altına almaya yöneliktir. Kasko Sigortasının temel amacı sigorta ettirene ait araçta oluşan zararları karşılamaktır.
 • Zorunlu Trafik Sigortası kaza sırasında karşı tarafı ve üçüncü kişileri korurken Kasko Sigortası, sigortayı ödeyen olarak bütçenizi ve aracınızı güvence altına alır. Özellikle kazalarda büyük maliyetlerle karşılaşmanızı engeller.
 • Zorunlu Trafik Sigortası sadece vefat, yaralanma gibi durumları teminat altına alırken, Kasko Sigortası ise sigorta şirketinin belirlediği kapsam dahilinde pek çok farklı teminatı kapsar. Bu nedenle de trafik sigorta primleri daha ucuzken kasko primleri daha pahalıdır.

Kasko Sigortası ne zaman başlar?

Kasko Sigortası ödemenizi yaptığınız tarih itibariyle başlar. Poliçe tutarınızı taksitle ödeyecekseniz Kasko Sigortanız ilk peşinatınızı ödediğiniz gün itibariyle başlar. Kasko Sigortanızın başlangıcı ve bitişi herhangi bir belirleme yapılmadığı takdirde, Türkiye sınırları içinde, Türkiye saati ile 12.00’de başlar ve bitim günü aynı saatte sona erer. Aracınız Kasko Sigortası kapsamındayken aracınıza zarar veren herhangi bir olay gerçekleşirse olayın gerçekleştiği günden itibaren 5 iş günü içinde risk olarak hesaplanan durumların gerçekleştiğini Sigorta firmanıza bildirmeniz gerekir. Risk olarak hesaplanan durumlar gerçekleştiğinde, Hisar Sigorta, hasar ile ilgili belgeleri teslim etmenizden itibaren en geç 15 gün içerisinde hasar ve tarafınıza ödenecek tazminat tutarlarını size bildirir.

Kasko nasıl hesaplanır?

Aracınıza en uygun Kasko Sigortası poliçesini hesaplamak için Hisar Sigortayı arayabilir ya da web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kasko Sigortası hangi riskleri içerir?

Kasko Sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu ihtiyacınıza uygun kasko teminatlarını içeren poliçeyi tercih etmenizdir. Kasko Sigortası çarpma, çarpılma, yanma ve çalınma ana teminatlarını içerir.

Muafiyetli Kasko Sigortası nedir?

Bütçeniz nedeniyle Kasko Sigortası yaptırmaktan vazgeçiyorsanız Muafiyetli Kasko sizin için doğru bir seçenek olabilir.

Kasko Sigortasının kapsadığı riskler nelerdir?

Kasko Sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey teminat içeriklerinin ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığıdır. Standart Kasko Sigortalarının içeriğinde

 • Aracınızı çarpmanız ya da aracınıza başka bir araç tarafından çarpılması (Aracınız hareket veya hareketsiz ya da park halindeyken sizin iradeniz dışında aracınızı çarpmanız ya da aracınıza çarpılması gibi kazalar sonucu meydana gelecek hasarlar ile üçüncü kişilerin kötü niyet ile yaptığı hareketler sonucu meydana gelen maddi zararlar),
 • Yangın (Bir kaza sonucunda meydana gelecek yangın ve/veya infilak)
 • Aracınızın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi (Aracınızın çalınması, çalınmaya teşebbüsü veya aracınızda bulunan radyo-teyp, telefon gibi aksesuarların çalınması sonucu meydana gelebilecek hasarlar),
 • Enflasyon teminatları standart Kasko Sigortalarının teminatları arasında yer alır.

Örneğin sel baskını ile ilgili Kasko Sigorta teminatınızda herhangi bir madde ve ek teminat yer almıyorsa sel söz konusu olduğunda aracınızda oluşabilecek maddi hasar Kasko Sigortanız tarafından kapsam dışı olduğu için karşılanmaz. Tarafınıza herhangi bir ödeme yapılmaz.

 

Standart Kasko Sigortasının kapsamı dışındaki riskler nelerdir?

Standart Kasko Sigortası içerisinde yer almayan risk faktörlerini kapsama alarak pek çok riski aynı anda kontrol etme şansınız olabilir. Ek teminatlar,

Bu teminatlar,

 • Deprem ve yanardağ püskürmesi teminatı: Deprem ve yanardağ püskürmesi sonucu Kasko Sigortası yapılmış araçta oluşabilecek hasarlar teminat altına alınır.
 • Terör teminatı: Grev, lokavt, halk hareketleri ve bunları önlemek üzere yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucunda oluşabilecek zararlar güvence altına alınır.
 • Sel ve su baskını teminatı: Sel ve su baskını ile meydana gelen zararlar bu teminat kapsamında ödenir.
 • Ferdi kaza teminatı: Çok küçük bir prim ile vefat ve kalıcı sakatlığa karşı araçta bulunan şoför ve yolcuları güvence altına alır.
 • Ferdi kaza deprem teminatı: Deprem sonucu araçta bulunan yolcuların vefat etmeleri durumunda varislerine, kalıcı sakat kalmaları halinde kendilerine tazminat ödenir.
 • İhtiyari mali mesuliyet teminatı: Sigortalı aracın sahibine düşen hukuki sorumluluk karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası (trafik sigortası) limitlerini aşıyorsa bunun üzerinde kalan kısım için poliçede yazılı limitler dahilinde ilave güvence sağlar.
 • Hukuksal yardım teminatı: Bir kaza sonucu araca bağlı veya sürücüden kaynaklanan uyuşmazlıklardan doğan hukuki giderleri karşılar.
 • Eskime payı düşmeme teminatı: Aracın hasar sebebiyle tamir edilmesi sırasında değiştirilen hasarlı parçalarının yerine yenilerinin sigortalı tarafından herhangi bir ek prim ödenmeden takılmasını sağlar.
 • Kullanım kaybı teminatı: Aracın bir hasar sonucu kullanılamadığı hallerde şehir içi taksi ve kiralık araç gibi ulaşım giderleri limitler dahilinde karşılanır.
 • Yardım hizmet paketi teminatı: Elektrik arızası, mekanik arıza, yangın, hırsızlık veya kaza sonucu sigortalı aracın hareket edememesi ile araç ve içindeki tüm yolcuların kaza sonucu gerekli yardım hizmetlerini alabilmeleri bu güvence ile mümkündür.
 • Hasar ikame teminatı: Aracın bir zarara uğraması sonucunda ödenen hasar tutarı kadar sigorta bedeli düşer ve sigorta eksik bedel üzerinden devam eder.
 • Alevsiz yangın teminatı: Sigortalı araçta sigara ve benzeri maddelerin koltuk ile döşeme gibi araç içindeki ekipmana teması meydana geldiğinde yangın dışında oluşan zararlar bu güvence kapsamında karşılanır.
 • Kilit sistemi teminatı: Araç anahtarının poliçede belirtilen haller sonucunda ele geçirilmesi suretiyle aracın çalınması, çalınmaya teşebbüsü sonucu meydana gelecek hasarları ile kaybolan ve çalınan anahtarlar dolayısıyla aracın kilit mekanizmasının değiştirilmesi masrafları bu teminatla güvence altına alınır.
 • Yurtdışı teminatı: Sigortalı aracın yurt dışında poliçe kapsamı dahilinde meydana gelen zararları bu güvence ile karşılanır.

 

Araç Kasko Değeri nedir?

Araç Kasko Değeri, Kasko Sigortası yaptırılırken aracınızın değerinin belirlenmesi için kullanılır. Araç Kasko değeri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından 1987 yılından bu yana yayınlanan, kasko değer listesi ile belirlenir. Her ay güncellenen ve son 15 yıllık araçların yer aldığı bu listede tüm araçlar cinsi, markası, modeli, üretim yılı gibi kriterlere göre sıralanır.